Mesebeli házak az olasz délen – Puglia 2. rész

A Bari reptérről a Pugliai vidék közepe felé tartva a narancs és olivaligetek között két dolog tűnt föl először: a furcsa kunyhók mellett lézengő egy-két örömlány, és a furcsa kunyhók. Kövekből rakták ki őket, csúcsosak, és olyan, mintha manók építették volna. Mármint a kunyhókat. Aztán ahogy például Locorotondo kisváros felé megyünk az Itria -völgyben a kisebb települések között, ezek a kunyhók egyszer csak elegáns villák oldalán tűnnek fel, hófehéren, még mindig kövekkel a tetejükön. Olyanok, mint valami magánszentélyek, és mégis túlságosan a hétköznapi élet részeinek tűnnek.

Puglia térkép
Puglia térkép

A trullók (olaszul többes számban trulli), ezek a kör alakú, gúlás tetővel fedett házak valaha a háziállatok lakhelyei voltak, és a terményt is itt tárolták. Időközben változott a funkciója, s konyhának, és apró lakrésznek is használták. S hogy miért kövekből rakták ki ezt a kis gúlát a tetején, és miért mindenféle kötőanyag nélkül, az a dél-olaszok szemfülességére világít rá: valaha, a középkorban adót kellett fizetni a földesúrnak az épületek után. Amikor jött az adóbeszedő, a gúlatetőt azonnal elbontották, majd a távozása után gyorsan újra felrakták a köveket. Legalábbis ez az egyik verzió.

Pugla-i vidék, Itri-völgy, Locorotondoból
Pugla-i vidék, Itri-völgy, Locorotondoból

Van, ahol ma is eredeti funkcióját őrzi, ám egyre inkább lett turistalátványosság, és kifejezett érdekesség a Puglia-i villák látványában. Puglia amúgy is az olasz hírességek és gazdagok legújabb célpontja: itt még megfizethetők a szebbnél szebb házak, szemben az ország közepén fekvő, aranyárban mért ingatlanokkal.

Egy magasabb pontról letekintve (például Locorotondo fehér várfaláról), egy egészen sajátos tájkép tárul elénk: szemben mondjuk Toszkába dimbes-dombos, régi villákkal díszített tája helyett itt inkább egy síkság terül el, amelyből sorra emelkednek ki a köves csúcsok az egyes birtokok közepén. Locorotondo amúgy is megér egy misét: Itália legszebb kisvárosai közé tartozik, kiváló bora van, és egy jó 700 éves történelme. Egy másik szép kilátópont lehet Cisternino, ahol a kilátáshoz egy kiváló kávé is társulhat a város legnépszerűbb – és legszebb panorámájú – kávéházában.

FormatFactoryKávéház Cisterninában

Ha már valahonnan felülről sikerült kapnunk egy képet a Puglia-i vidékről, akkor érdemes a házak közé is menni. Például biciklivel. Az egyik ilyen útvonal a a Ciclovia dell Acquedotto Pugliese egyik szakasza, amely az az apuliai vízvezeték mentén halad. Ez egyébként Európa leghosszabb működő vízvezetéke, és 1906-ban merült fel, hogy a régió vízellátását megoldják. Ilyen túra például a Locorotondo és Cisternino között félúton fekvő Figazzanóból is indul, itt lehet biciklit is bérelni, a kisváros meghatározó látvány elemei a trollók, s innen elindulva csodálatos tájon a házak és birtokok, illetve narancsfák övezte kis ösvényen lehet szabadon tekerni a dél-olasz melegben.

Masseria Martellotta, Puglia
Masseria Martellotta, Puglia

Egy egészen másfajta -bár ugyancsak az itt legfontosabb bevételt adó mezőgazdasághoz kapcsolódó – épület a csizma sarkában az úgynevezett massería. A földeken végzett munkáknak itt voltak a központjai, volt, hogy idénymunkásokat szállásoltak itt el, és a munkákat irányítók is itt tartózkodtak. Sokféle épületrészből álltak, és funkciójuk is változott az évek során. Viszonylag robosztus épületek ezek nagyobb földek közepén, kevés díszítéssel. A legtöbb agroturismo, vagy vidéki hotel ezeknek a masseríáknak a felújításából, és újra-feltalálásából alakult. Sajátos dizájn jellemzi őket, s a régi hangulatot megtartva, modern ízlést belekeverve sokféle masseriát lehet látni. Érdekes, ahogy az amúgy nagyon egyszerű épületekből luxus és butik hoteleket varázsoltak, s mindezt úgy, hogy a házak körül narancstermű vidékek, oliva és szőlőültetvények vannak. És medencék. Igazi vidéki élet olasz eleganciával.

Helyi férfiak Cisterninában, Puglia
Helyi férfiak Cisterninában, Puglia

Ha meg már túl sok az ültetvényekből, és jólesne a tenger illata, bárhol Pugliából elindulva nem kell egy óránál többet szinte autózni, és akár két tenger felé is vehetjük az irányt. Vagy éppen arra a pontra, ahol ez a kettő találkozik.

 

Pugliáról itt írunk még: Lenn, délen, a csizma sarkában… – Puglia 1. rész



vissza a tetejére

Utazások